Тростянецька громада. Інновації як основна ідея громади

12 березня 2021 року Програма "U-LEAD з Європою" провела особливу подію – онлайн навчальний візит до Тростянецької громади Сумської області, учасником якого стали понад 130 представників громад з усієї України.

Навчальні візити та обмін досвідом – це те, що найчастіше згадують учасники минулих заходів Програми “U-LEAD з Європою”. Ситуація з карантинними обмеженнями під час пандемії внесла свої корективи в наші плани, однак ми не можемо чекати далі на повернення до “нормального” життя.

Нова нормальність – це поєднання онлайн та офлайн форматів під час проведення будь-якого заходу. Ми намагалися передати керівникам інших громад в Україні “емоцію” – настрій голови громади і його команди, яка змогла реалізувати успішні зміни.

Така “емоція” формується на порівнянні “як було, і як стало” в результаті рішення добровільно створити об’єднану територіальну громаду і почати впроваджувати зміни. Саме позитивний емоційний стан, пасіонарний настрій від місцевої  управлінської команди, який передається іншим, – це лягло в основу навчального онлайн візиту.

Такий сценарій подачі реформи ще не використовувався горизонтально для всієї країни. В чомусь він стане унікальним, який в одному форматі покаже всю країну.

Ми продемонструємо, що зміни не залежать від розміру чи географії, а тільки від волі і сміливості людей.

При чому, зміни можливі в різних сферах, навіть в традиційно “важких” для країни (медицина, безпека, благоустрій), які навіть центральний уряд боїться вирішувати. А місцеве самоврядування і його окремі команди на місцях стали не просто бенефеціарами урядової реформи децентралізації, а вже самі створюють нову культуру і стандарти управління, яких до цього в країні ніколи не існувало. Це унікальний історичний момент трансформації країни в реальному часі.

Це перший із цілої серії онлайн-візитів у найбільш успішні громади країни, дасть змогу подивитися на місцеве самоврядування під іншим кутом зору; продемонструє всій країні замотивовані управлінські команди на місцях, сфери розвитку, які ще вчора були “вбиті”, а виявилося, що їх можна швидко змінювати; задасть планку амбіцій, до якої варто підтягуватися всім іншим.

І найголовніше, що децентралізація – успішна реформа, яка на даному етапі потребує оновлення цілей та задач, і переходу на наступний етап реалізації.

Тростянецька громада – це історія про лідерство

Голова Тростянецької громади Сумської області Юрій Бова взяв участь у першій події нового формату.

Він поділився з учасниками заходу досвідом побудови успішної громади:

Децентралізація – це величезний шанс для розвитку. Держава дала інструмент. Далі – лише справа у менеджменті, який буде управляти територією. І в правильно визначених акцентах і пріоритетах розвитку цієї території“.

Тростянецька громада демонструє, що лідерство – це процес. Коли ти маєш амбіцію зробити щось, добитись чогось, увійти в історію.

У нас же в країні з цим просто провал. У нас багато людей, які просто виграли вибори, або сидять у своїх кріслах. Тростянець показує всім, що він не сидить на місці. Тут в багатьох очі горять, люди кажуть: ми зробимо ось так!

Ми хочемо, щоб інновації увійшли в життя навіть найменших наших тростянчан. Інновації – це не боятися пробувати. Зараз час, коли можна пробувати. Люди вже втомилися від зневіри, занепаду, від всього. Люди хочуть змін. І вони їх сприймуть…”

І додає:

Якщо зараз стартонути, то цей прорив буде видно і через десятки років. Якщо хтось зараз проспить цей час — повірте, він у ньому і залишиться. Думаю, ми маємо колосальний потенціал. В нас талановиті люди. Мені здається, людям не вистачає лише впевненості і віри, що ми можемо. Можемо робити нормальні подвір’я, нормальні лікарні. Зараз ці процеси пішли. І мені здається, це найбільший успіх України, що ми почали нарешті займатися майбутнім поколінням. Воно виросте іншим, якщо в нього вкладати ресурси.

У цьому фільмі мрії і проекти громади ми класифікували за чотирма напрямками, на яких окремо зробили акценти: 1) Тростянець – східна фестивальна столиця України, 2) Новітній освітній простір, 3) Для чого модернізувати лікарю?, 4) Спортивні амбіції громади.

А також поцікавилися у міського голови і дітей у школі яким вони бачать Тростянець у 2035 році?

Поєднання всього цього в одну стратегію, і наявний чіткий план реалізації у Тростянецькій громаді, може надихнути інші громади в Україні перенести ці практики до себе.

151697460 218619769946187 1201598964886431992 n

Це відео було підготовлено за підтримки Європейського Союзу і його держав-членів Німеччини, Швеції, Польщі, Данії, Естонії та Словенії. Зміст цього відео є виключною відповідальністю її / його авторів та не може жодним чином сприйматися як такий, що відображає погляди Програми “U-LEAD з Європою”, уряду України, Європейського Союзу і його держав-членів Німеччини, Швеції, Польщі, Данії, Естонії та Словенії.

This video has been produced with the assistance of the European Union and its member states Germany, Poland, Sweden, Denmark, Estonia and Slovenia. The contents of this video are the sole responsibility of its authors and can in no way be taken to reflect the views of the U-LEAD with Europe Programme, the government of Ukraine, the European Union and its member states Germany, Poland, Sweden, Denmark, Estonia and Slovenia.

Future Talks: Перезавантаження інституцій. Юрій Бова про плани зробити європейську лікарню у Тростянці

Що потрібно громаді для успішного залучення інвестицій: підсумки онлайн-конференції “Фінансування та інвестиції у громадах”

Лікарня, що нагадує курорт: як Тростянець покращує умови для пацієнтів