Міський голова Юрій Бова запросив більше 20 представників місцевої бізнес спільноти, підприємницьких та ділових кіл, громадських організацій, провідних спеціалістів органів місцевого самоврядування утворити в місті Експертний комітет (ЕК), перед яким було поставлене завдання – дотримуючись певного структурованого процесу, розробити економічну стратегію розвитку території (міста та району).
Стратегічний план економічного розвитку Тростянця створювався за підтримки проекту “Економічний розвиток міст” Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), радники якого виконували функції консультантів ЕК. Очолив експертний комітет міський голова.
На першій стадії процесу було проведено “сканування середовища” і виконано базовий аналіз ситуації у місті та районі.
Спеціалісти міської та районної ради за участю консультантів проекту підготували Профіль громади, який містить інформацію про демографічну ситуацію у місті, трудові ресурси, заробітну плату, зайнятість населення та безробіття, стан економіки, розвиток бізнесу, місцеву комунальну та технічну інфраструктуру, основні параметри бюджету міста, довкілля та умови життя. Першоджерелом для такої інформації слугували дані подані виконавчими органами міської та районної ради, Центром зайнятості, відділом статистики та іншими установами.
Представниками громадськості за допомогою членів Експертного комітету було проведено опитування роботодавців на 29 ти різних підприємствах великого, малого та середнього бізнесу, які працюють у різних секторах економіки. Опитування мало на меті дізнатися про ставлення респондентів до ситуації у місті, про проблеми, які вони вважають найбільш серйозними, про їхні очікування та плани на майбутнє. Результатом проведених опитувань став документ – “Вивчення думки підприємців”.
Існування фундаментальної бази (Профілю громади, “Вивчення думки підприємців”) відіграло важливу роль у виборі критичних питань – чинників економічного розвитку краю, на яких зосередився Стратегічний план, а саме: (1) розвиток малого і середнього підприємництва; (2) розвиток комунальної інфраструктури; (3) залучення інвестицій.
У листопаді 2007 року ЕК провів SWOT-аналіз. Комітет проаналізував сильні та слабкі сторони міста (внутрішні чинники) і оцінив позицію міста у контексті аналізу зовнішніх чинників – можливостей і загроз. Члени Експертного комітету сформулювали стратегічне бачення майбутнього Тростянця, яке стало вступом до Стратегічного плану економічного розвитку. Результати SWOT – аналізу та формулювання стратегічного бачення були обговорені та схвалені ЕК 13 грудня 2007року.
Експертний комітет обговорив поточний стан стосовно кожного з вищезгаданих критичних питань і досягнув консенсусу щодо кроків, які має зробити місто, підприємства, бізнес, громадські організації та інші активні учасники та партнери, щоб покращити ситуацію у цих питаннях. Крім членів ЕК у засіданнях приймали участь працівники виконавчих органів міської та районної ради, підприємств, громадських організацій, органів державного управління, а також фахівці в певних галузях, які забезпечували наявність необхідного досвіду і спеціальних знань.
У період з грудня 2007 року по січень 2008 року силами членів ЕК були підготовлені Плани дій, які складаються зі стратегічних та оперативних цілей і завдань, спрямованих на вирішення проблем. Саме Плани дій є стрижнем Стратегічного плану. Стратегічний план економічного розвитку міста є перспективним. План визначає кроки щодо розвитку малого та середнього бізнесу, комунальної інфраструктури та розширення інвестиційних можливостей.
У плані робиться наголос на створенні співпраці між міською владою та підприємцями, на активізації процесу залучення інвестицій та розвитку малого бізнесу, пошуку шляхів покращення якості життя. У процесі впровадження плану буде розроблено багато документів, створюватимуться інформаційні бази, виникатимуть спільні проекти та нова діяльність. Усе це вестиме до поліпшення бізнес середовища та збільшення інвестицій, зростання бізнесу, формування нових правил життя, пошуку шляхів розвитку комунальної інфраструктури.
З самого процесу планування в цілому, та з остаточного Стратегічного плану економічного розвитку випливає кілька важливих висновків.
- Представники місцевої влади, місцеві громадські лідери та бізнес спільнота відчувають свою відповідальність за майбутнє міста. Вони готові присвятити свій час та наявні ресурси досягненню такого майбутнього, яке разом визначили й окреслили в Стратегічному плані.
- Питання розвитку малого та середнього підприємництва, комунальної інфраструктури, залучення інвестицій є взаємопов’язаними, тому вимагатимуть комплексного підходу до їх вирішення.
- Тростянець має потенціал розвитку, хоча і має багато проблем. Лише наполегливість, співпраця та відданість всіх лідерів громади забезпечать реальне досягнення стратегічних цілей плану економічного розвитку .